منو


..مهم ترین اخبار..معاون سیاسی،امنیتی و اجتماعی استاندار چهارمحال و بختیاری؛ خیرین باید در برگزاری شایسته جشنواره کتابخوانی رضوی در کنار نهاد کتابخانه های عمومی قرار گیرند معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار چهارمحال و بختیاری در نخستین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان ضمن تقدیر از عملکرد کتابخانه ها در دوران شیوع ویروس کرونا، بر لزوم مشارکت خیرین در برگزاری شایسته دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی تأکید کرد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی چهارمحال و بختیاری، نخستین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان روز یکشنبه 25 خرداد ماه به ریاست جعفر مردانی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار و با حضور فرهاد خلیل مقدم، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان؛ حجت الاسلام والمسلمین رئیسی، مدیرعامل انجمن خیرین کتابخانه ساز؛ فرزاد رحیمی، مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان؛ ابراهیم شریفی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان؛ محمدعلی طاهری، مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری؛ شهرام مقدس، مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری؛ حجت الله شیروانی، رئیس حوزه هنری؛ حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی، مشاور استاندار در امور روحانیون؛ سرهنگ ایزدی، فرمانده ناحیه مقاومت بسیج عشایری استان؛ فرهاد رئیسی، رئیس شورای اسلامی استان؛ حميدرضا فلّاح، مديرعامل شركت شهرك‌هاي صنعتي؛حاتم خالدی، رئیس آموزش و پرورش عشایری استان؛ ملک محمد محمودیان، مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراها و دیگر اعضا انجمن در محل سالن شهید مردانی استانداری برگزار شد.

در این جلسه مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ضمن ارائه گزارشی از اقدامات صورت گرفته در سال 98 در سطح کتابخانه های عمومی، پیگیری ایجاد کتابخانه در شهرهای فاقد کتابخانه و همچنین انجام تعمیرات اساسی و تأمین تجهیزات به روز کتابخانه ای را از جمله اقدامات این اداره کل در سال گذشته عنوان کرد.

خلیل مقدم از برگزاری بیش از 10300 عنوان برنامه فرهنگی در کتابخانه های عمومی استان به عنوان فعالیتهای ترویجی فرهنگ کتاب و کتابخوانی نام برد و اذعان داشت: تلاش جهت تبدیل کتابخانه ها به باشگاههای فرهنگی و اجتماعی با برگزاری برنامه های خلاقانه کتاب محور از جمله برنامه هایی است که توسط کتابخانه های عمومی با هدف نهادینه کردن فرهنگ کتابخوانی پیگیری و اجرا می گردد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به فعالیت کتابخانه ها در فضای مجازی در دوران شیوع بیماری کرونا اشاره و گفت: نهاد کتابخانه های عمومی در این دوران با برگزاری برنامه های متنوع فرهنگی ویژه گروهای مختلف سنی و در قالبهای متنوع در بستر فضای مجازی، تلاش می کند رسالت فرهنگی خود را ایفا نماید.

در ادامه مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز ضمن ارزشمند عنوان کردن تلاشهای اداره کل کتابخانه های عمومی استان اظهار داشت: باید متناسب با پیشرفت تکنولوژی و تغییرات جامعه، امکانات موجود نیز تغییر کند و استفاده از فرصت فضای مجازی و ایجاد کتابخانه های دیجیتال در کنار کتابخانه های موجود  می تواند تداعی بخش افقی بهتر در آینده گردد.

سپس جعفر مردانی، معاون سیاسی،امنیتی و اجتماعی استاندار ضمن تقدیر از تلاشهای اداره کل کتابخانه های عمومی استان بیان داشت: فرهنگ اساس پیشرفت و تعالی جامعه است و آنچه که زمینه ساز تعالی فرهنگی می گردد کتاب است پس باید به کتاب و کتابخوانی نگاهی ویژه داشت.

مردانی فعالیتهای کتابخانه های عمومی در دوران شیوع بیماری کرونا را بسیاز ارزنده عنوان کرد و افزود: نهاد کتابخانه ها با برنامه های بسیار جذاب و خلاقانه و همچنین تعاملات صورت گرفته با دیگر مراکز فرهنگی زمینه دسترسی به منابع کتابخانه ای در زمان تعطیلی کتابخانه ها در فضای مجازی را چنان شایسته فراهم کرد که کمتر می توان در جامعه خلل تعطیلی کتابخانه ها را احساس کرد. 

وی به برگزاری دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی اشاره کرد و افزود: سیر منطقی رشد میزان مشارکت در این جشنواره طی 5 سال برگزاری آن نشان از برنامه ریزیِ صحیح برنامه ریزان جهت فراهم کردن زیرساختهای مناسب را نشان می دهد و شور و حال و استقبال بسیار خوب مردم از دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در شرایط تعطیلی کتابخانه ها تأییدی بر این مدعا است.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی، مشاور استاندار در امور روحانیون نیز به اهمیت کتابخوانی و علم آموزی در آیات و روایات اشاره کرد و گفت: مطالعه و ترویج کتابخوانی باید در اولویت امور و صدر توجهات قرار گیرد و باید دولت دست در دست خیرین فرصت برابر برای مطالعه را در تمامی نقاط کشور و استان فراهم نماید.

گفتنی است ایجاد و تقویت کتابخانه های مناطق روستایی و عشایری با هدف کاهش آسیبهای اجتماعی، به روز رسانی تجهیزات کتابخانه ای و عملیاتی شدن این طرح با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی و جلب مشارکت خیرین و اصحاب رسانه جهت برگزاری شایسته دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی از مهم ترین مباحث مطروحه در این جلسه بود. 

در پایان این جلسه احکام اعضای جدید انجمن به آنها اعطا شد.« کلیه حقوق مادی و معنوی برای نهاد کتابخانه های عمومی کشور محفوظ است »
Copyright © 2015 www.iranpl.ir. All rights reserved.