منو

فراخوان

فراخوان هفتمین جشنواره روستاها و عشایر دوستار کتاب

اخبار برگزيده

در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی چهارمحال و بختیاری مطرح شد؛

طرح«احیای میراث مکتوب استان» با استفاده از ظرفیت کتابخانه های عمومی

طرح «احیای میراث مکتوب استان» با استفاده از ظرفیت کتابخانه های عمومی در قالب تشکیل کمیته فنی، تخصصی، در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی چهارمحال و بختیاری به تصویب رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی چهارمحال و بختیاری، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان به ریاست شهرام مقدس مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری و با حضور فرهاد خلیل مقدم، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان؛ ابراهیم شریفی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ حجت الله شیروانی، رئیس حوزه هنری؛ حجت الاسلام و المسلمین مرتضوی، مشاور استاندار در امور روحانیون؛ محمد رضا سمیع، رئیس شورای اسلامی شهر فرخشهر؛ ملک محمد محمودیان، مدیرکل دفتر امور روستایی؛ محمدعلی طاهری، مدیرکل دفتر امور شهری؛ حسین گودرزی، معاون اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس؛ نمایندگانی از شهرداری‌های بروجن، فرخشهر و شهرکرد؛ نمایندگان دانشگاه‌های شهرکرد، فرهنگیان، علمی کاربردی و با حضور برخط محمد حکیم آذر، استاد دانشگاه و عضو انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان شهرکرد در محل سالن شهید مردانی استانداری برگزار شد.


در این جلسه پس از گزارش روند پیگیری مصوبات گذشته و تشریح اقدامات صورت گرفته، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان خواستار ارائه طرح‌های کاربردی توسط دستگاههای اجرایی استان جهت ترویج فرهنگ کتابخوانی شد.


 در ادامه محمد حکیم آذر به بیان طرح «احیای میراث مکتوب استان» پرداخت و اظهار داشت: ما می‌توانیم گنجینه‌ای از میراث مکتوب ایجاد کنیم  و شناسنامه فرهنگی استان را از آنچه امروز غالباً به صورت سنتی و مستند به اسناد گاها غیرقابل اعتماد است به شیوه های نگارش علمیِ قابل استناد دانشگاهی جمع‌آوری کنیم و این کار نیازمند فعالیت عمیق فرهنگی و حمایت دستگاه ها می باشد.


 در ادامه شهرام مقدس مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری به اهمیت برگزاری جلسات انجمن اشاره کرد و افزود: هدف این جلسات ترویج فرهنگ کتابخوانی و گذر از موانع و ارائه طرح های خلاقانه جهت گسترش فرهنگ ارزشی کتاب و کتابخوانی  است و با توجه به اینکه حوزه های دیگر با افزودن جذابیت ها رقیب حوزه کتابخوانی شده‌اند پس ما نیز باید جاذبه‌های کتاب‌خوانی را افزایش دهیم تا بتوانیم وارد رقابت با فضای مجازی شویم.


مقدس افزود: فرهنگ محصول تعاملات اجتماعی است پس باید با فرهنگ سازی، ساز و کار کتابخانه ها را اجتماعی کنیم و در همین راستا  تمامی افراد و دستگاهها باید ایده های کتابخوانی مبتنی بر تجربه های موفق را به انجمن کتابخانه‌ها ارائه دهند.


 وی افزود: طرح ساماندهی میراث مکتوب طراحی خلاقانه و در خور توجه است که باید مورد حمایت قرار گیرد و باید در کمیته های فنی و تخصصی ساز و کارهای اجرایی آن تنظیم و پس از آن برای تصویب به انجمن کتابخانه‌های استان آورده شود.


 همچنین در این جلسه در خصوص طرح‌های کتاب محور اداره کل تبلیغات اسلامی استان و برگزاری نمایشگاه فروش کتاب به صورت مجازی توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بحث و تبادل نظر شد و در پایان پس از استماع سخنان حاضرین نهایتاً بندهایی برای اجرا مصوب شد.

 

عكس های مرتبط :