منو


اخبار
نهاد
1398/1/17 شنبه عضو انجمن کتابخانه های عمومی شهرکرد مطرح کرد؛ ضرورت عزم عمومی برای توسعه و ترویج فرهنگ کتابخوانی محمد حکیم آذر، عضو انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان شهرکرد بر ضرورت عزم عمومی برای توسعه و ترویج فرهنگ کتابخوانی تأکید و اظهار داشت: برای داشتن افق روشنی از کتابخوانی، باید تشکیلات مرتبط با نهاد به وظایف خود به طور شایسته عمل کنند.

محمد حکیم آذر، استاد دانشگاه و عضو انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان شهرکرد در گفتگو با روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی چهارمحال و بختیاری با اشاره به اهمیت و ضرورت توسعه و ترویج فرهنگ کتابخانوانی بیان داشت: باید زمینه مناسب برای نهادینه کردن فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جامعه فراهم شود و قدم اولیه برای تحقق این مهم خانواده ها هستند. در کنار خانواده، نهاد کتابخانه های عمومی کشور به عنوان تسهیل گر امر کتابخوانی و متولی توسعه این فرهنگ می تواند با انجام اقدامات ریشه ای با همکاری آموزش و پرورش زمینه ای را فراهم آورد تا نسلی کتابخوان از دانش آموزان تربیت شود یا حداقل از میان جمعیت دانش آموزی کشور تعداد قابل توجهی دانش آموز زبده و کتابخوان و علاقه مند به فرهنگ و هنر و ادبیات و علم تربیت شود.

حکیم آذر ایجاد جذابیت در کتابخانه های عمومی از جمله برگزاری نشست های کتاب‌خوان، برگزاری نشست های نقد کتاب با حضور نویسندگان مطرح کشوری، برگزاری جشنواره های مختلف، حضور در مهدهای کودک و مدارس و اهدای جوایزی از جنس کتاب و اطلاع رسانی گسترده در حوزه کتاب و کتابخوانی را از اقدامات بسیار سازنده نهاد دانست و افزود: فعالیت های خوبی از طرف نهاد کتابخانه های عمومی کشور انجام می شود ولی باید تشکیلات دیگری که در پیوند با این نهاد هستند نیز به وظیفه خود به نحو شایسته  عمل کنند تا بتوانیم به نتایج مطلوب و آرمانی دست یابیم و تشکیل و فعالیت انجمن کتابخانه ها به منظور تحقق این مهم است.

 

وی به تأثیر فضای مجازی بر کتابخوانی اشاره کرد و افزود: فضای مجازی همچون شمشیر دولبه به نوعی تهدید و از نگاه دیگر فرصت محسوب می شود و برای استفاده از این فضا جهت ترویج کتابخوانی باید برنامه ریزی انجام شود.
 

این استاد دانشگاه به نقش کتابداران در کتابخوان کردن مردم اشاره کرد و گفت: کتابداران در ارتباط مستقیم با مردم هستند و طبیعی است که رفتار و منش صحیح کتابدار، بازگشت مراجعه کننده به کتابخانه را به همراه خواهد داشت.
 

وی به تشابه شغل کتابداران با پزشکان اشاره و تصریح کرد: اهمیت کار کتابداران کم تر از پزشکان نیست؛ چراکه پزشکان مراقب سلامت جسم ما هستند و کتابداران برای سلامت روح انسان تلاش می کنند.
 

عضو انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان شهرکرد افزود: کتابداران باید انسان هایی ادب آموخته، فرهیخته، تحصیل کرده و اهل مطالعه باشند و خوشبختانه شاهد وجود این ویژگی ها در خادمین صف مقدم کتاب و کتابخوانی هستیم. 
 

حکیم آذر افزود: باید همه با هم تلاش کنیم تا تجربیات کتابخوانی نسل های قبل را به نسل های بعدی آموزش دهیم و به کودکان بیاموزیم که کتاب و کتابخوانی می تواند در سرنوشت آن ها دخالت مستقیم داشته و آینده آن ها را رقم بزند.
 

گفتنی است، محمد حکیم آذر، عضو هیأت علمی دانشگاه در رشته زبان و ادبیات فارسی و رئیس دانشکده علوم انسانی دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد است و در کارنامه پژوهشی وی چاپ بیش از سی و پنج عنوان مقاله تخصصی در نشریات دانشگاهی و غیردانشگاهی کشور و فعالیت های فرهنگی و آموزشی بسیاری دیده می شود؛ وی با وجود مشغله کاری به صورت منظم در جلسات انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان شهرکرد شرکت کرده و به عنوان مشاوری توانمند در حوزه کتاب و کتابخوانی با ارائه طرح ها و ایده های خلاقانه فرهنگی در حوزه کتاب به عنوان یکی از عوامل مهم  ارتقا سطح مصوبات اجرایی انجمن این شهرستان بوده و در کلیه برنامه های کتاب محور  شهرکرد از جمله نشست های کتاب‌خوان و نقد کتاب حضوری بسیار پر رنگ دارد.« کلیه حقوق مادی و معنوی برای نهاد کتابخانه های عمومی کشور محفوظ است »
Copyright © 2015 www.iranpl.ir. All rights reserved.