منو


اخبار
1398/11/5 شنبه با حضور نویسنده اثر؛ دانشنامه چهار جلدی «فرخ شهر، تمدنی  برفراز  دزپارت» در فرخ شهر رونمایی شد  آئین رونمایی از دانشنامه چهار جلدی «فرخ شهر،  تمدنی برفراز  دز پارت» نوشته علی شهابی قهفرخی به همت کتابخانه عمومی ملاصدرا و با همکاری شورا و شهرداری فرخ شهر و انجمن خیریه فرخ شهری های مقیم اصفهان برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی چهارمحال وبختیاری، آئین رونمایی از دانشنامه چهار جلدی«فرخ شهر، تمدنی برفراز دز پارت» با حضور علی شهابی، نویسنده اثر؛ فرهاد خلیل مقدم، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان؛ آرش خرمیان، بخشدار بخش فرخ شهر؛ محمدرضا سمیع، رئیس شورای اسلامی شهر فرخ شهر؛ رشید صادقی، سرپرست شهرداری فرخ شهر؛ سید حسین نژادحسینی، معاون فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان؛ قاسم اسماعیلی، معاون فرهنگی حوزه هنری ؛ رسول صفیان، رئیس اداره کتابخانه ها وهمکاری های اداره کل کتابخانه های عمومی استان؛ مریم قاسمی، رئیس اداره کتابخانه های شهرستان شهرکرد؛ اعضای شورای اسلامی شهر فرخ شهر، جمعی از روسای ادارات بخش فرخ شهر، کارشناسان اداره کل کتابخانه های عمومی استان، شعرا، نویسندگان، ناشران و علاقه مندان کتاب وکتاب خوانی در تالار مهر فرخ شهر برگزار شد.


در این مراسم محمدرضا سمیع، رئیس شورای اسلامی فرخ شهر ضمن خوشامد گویی به حاضران از تلاش های یازده ساله استاد علی شهابی در نگارش این اثر قدردانی و برگزاری چنین برنامه هایی را قدمی در حمایت از نویسندگان بومی و معرفی آثار آنان دانست .


سپس وحید برزگر، رئیس کمسیون فرهنگی شورای اسلامی این شهر به ارائه گزارشی از فعالیت های صورت گرفته در راستای توسعه فرهنگی شهر و بالاخص ترویج فرهنگ کتابخوانی پرداخت. 


وی با نام بردن از مقبل قهفرخی که از اولین شاعران پارسی سرا در اواخر عصر تیموری بود به پیشینه فرهنگی این شهر اشاره کرد و گردآوری زندگی و خدمات بزرگان فرخ شهر را کار ارزنده ای برشمرد.


در ادامه حسین همتی نژاد، منتقد اثرگردآوری این کتاب در مجلدهای مختلف و با گرافیگ و عکس های با کیفیت را اثری ارزشمند در بیان تاریخ و فرهنگ شهر فرخ شهر دانست که راه روشنی را فرا روی نسل آینده قرار خواهد داد.


 منتقد در بخش دیگری از سخنانش گفت: زحماتی که در سالیان سال برای تهیه این اثر توسط نویسنده کشیده شده قابل تقدیر است و امیدواریم در ویرایشهای بعدی اشکالاتی که از نظر نگارشی بر این کتاب وارد است اصلاح شود.


علی شهابی، نویسنده این دانشنامه در بیان هدف خود از نگارش این کتاب گفت: ساکنان هر دیاری نیازمند شناخت پیشینه و هویت تاریخی خود هستند و دوست دارند از اتفاقات تلخ و شیرین زادگاه خود اطلاعات صریح و موثق داشته باشند که همین امر انگیزه ای برای گردآوری اطلاعات و پژوهش چندین ساله در خصوص معرفی گوشه ای از خاک ایران اسلامی شد که حاصل آن تدوین دانشنامه چهار جلدی فرخ شهر تمدنی برفراز دزپارت می باشد. 


شایان ذکراست دزپارت مسیری است که درگذشته قسمت های مرکزی ایران را به بنادر جنوب و قسمت های شرقی متصل می ساخته است و به لحاظ مبادلات و مراسلات داخلی از مهم ترین و پررونق ترین راهای کشور محسوب می شده است؛ این جاده درگذر از اصفهان به خوزستان از فرخ شهر عبور می کرده که خود دلیل واضحی بر اهمیت راه های فرخ شهر از دیرباز تا کنون است.« کلیه حقوق مادی و معنوی برای نهاد کتابخانه های عمومی کشور محفوظ است »
Copyright © 2015 www.iranpl.ir. All rights reserved.