منو


اخبار کتابخوانی
فرخشهر

فرخشهر

فرخشهر

فرخشهر

فرخشهر
1397/11/21 يكشنبه مسئول کتابخانه عمومی ملاصدرا فرخشهرخبر داد:  کتاب «خاطرات خیس» در کتابخانه  ملاصدرا  نقد و بررسی شد. نقدکتاب«خاطرات خیس:دست نوشته های عزت الله سمیع قهفرخی» با همکاری کتابخانه ملاصدرا فرخشهر و حوزه هنری استان  برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی چهارمحال و بختیاری، فرزانه جعفری، مسئول کتابخانه ملاصدرا فرخشهر ضمن اعلام این خبر گفت: همزمان با چهل سالگی انقلاب شکوهمنداسلامی، نشست  نقد و بررسی کتاب «خاطرات خیس: دستنوشته های عزت الله سمیع قهفرخی» با حضور محمدرضا سمیع، تنظیم کننده وتدوین گر اثر؛ عزت الله سمیع، نگارنده خاطرات؛  حسن رضایی خیرآبادی، منتقد اثر؛ حجت الله شیروانی، رئیس حوزه هنری استان ؛ آرش خرمیان، بخشدار بخش فرخ شهر؛ احمدفرهادی، معاون اداره کل کتابخانه های عمومی استان؛ قاسم اسماعیلی، معاون فرهنگی حوزه هنری؛ مریم قاسمی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان شهرکرد؛ فاطمه رضایی،کارشناس منابع اداره کل کتابخانه های عمومی استان؛ سیمین برادران، کارشناس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان شهرکرد، جمعی از نویسندگان، رزمندگان و اعضا درکتابخانه عمومی ملاصدرا برگزار شد.

حسن رضایی از نویسندگان حوزه دفاع مقدس در نقد این اثر گفت: کتاب «خاطرات خیس» یکی ازکتاب های ماندگار و شاخص در زمینه دفاع مقدس می باشدکه تازگی خاطرات و روز نوشت بودن آنها، آن را به اثری گیرا و جذاب تبدیل کرده است.

وی همچنین ارائه جزئیات دقیق از رویدادها و توجه به صحنه ها و توصیفات جالب  از آنها  را از دیگر ویژگی های مثبت اثر عنوان کرد.

رضایی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: از ایرادات  وارد  بر این کتاب، بازنویسی و نه گویا سازی آن توسط تدوین گر است که شاید دلیل آن به کار بردن جملات کوتاه توسط نویسنده خاطرات می باشد که به اینگونه جذابیتی برای خواننده ندارد، لکن اگر بخواهیم تحلیل محتوایی از اثر داشته باشیم، باید اصل خاطرات در دسترس باشد یا تغییرات جزئی در آن داد که بهتر است در چاپ های بعدی این امر مد نظر قرار گیرد.

وی ادامه داد: از دیگر موارد که می توان به آن اشاره کرد به کاربردن بیش از حد کلمات عربی است که می توان آن ها را به راحتی با کلمات فارسی جایگزین کرد و همچنین کامل نبودن مشخصات برخی افراد و اسامی ذکر شده که در کتاب در پاورقی ها می باشد برای خوانندگانی که این افراد را نمی شناسند ایجاد ابهام می کند.

محمدرضا سمیع، تدوین گر وت نظیم کننده کتاب «خاطرات خیس»  نیز در این نشست ضمن تشکر از بیانات و اظهار نظرهای منتقد اثر گفت: این کتاب خاطرات روز نوشت یک رزمنده به نام عزت الله سمیع است که در روزهای آغازین وقوع جنگ ایران وعراق درجبهه حضور داشته و در اغلب عملیات های مهم به عنوان بی سیم چی گروهان شرکت 


داشته است.فلذا به دلیل شرایط خاص جنگ دارای آشفتگی مطالب وعدم انضباط ذهنی در نوشتار بود، از طرفی این خاطرات از زبان رزمنده ای نگاشته شده که شاید به طور ویژه دارای ذوق و قریحه ادبی خاصی نبوده است برای همین با مشارکت خود خاطره نویس طی جلسات متعدد، به منظور روان تر کردن کتاب برای خوانندگان، آن خاطرات را اصلاح کردیم که البته کار دشواری بود و بعضی از تغییرات نیز مانند همین کلمات عربی در ویراستاری کتاب داده شد.

گفتنی است خاطره گویی رزمندگان هشت سال دفاع مقدس از وقایع آن دوران، تجلیل ازمقام  والای رزمندگان و تقدیر از علی شهابی یکی دیگر از نویسندگان متعهد شهر فرخشهر از دیگر برنامه های جنبی این نشست بود.« کلیه حقوق مادی و معنوی برای نهاد کتابخانه های عمومی کشور محفوظ است »
Copyright © 2015 www.iranpl.ir. All rights reserved.