منو
بيشتر
متون عمومي
1388/1/31 دوشنبه کلیات استان چهارمحال و بختیاری


استان چهارمحال و بختیاری ؛ بام ایران ، مهد رشد وبالندگی علما و شعرا و عرفای بنام و سرزمین شاهکارهای خلقت و زیباییهای طبیعی،منشاء آبهای گوارا ( با 10 درصد منابع آب کشور ) و دشت لاله های واژگون

استان چهارمحال وبختیاری با مساحت ۱۶،۵۳۲ کیلومتر مربع در جنوب غربی کشور بین ۳۱ درجه و ۹ دقیقه تا ۳۲ درجه و ۴۸ دقیقه عرض شمالی و ۴۹ درجه و ۲۸ دقیقه تا ۵۱ درجه و ۲۵ دقیقه طول شرقی در مرکز رشته کوههای زاگرس قرار دارد.
این استان از شمال و شرق به استان اصفهان،از غرب به استان خوزستان از جنوب به استان کهگیلویه و بویر احمد و از شمال غرب به استان لرستان محدود است.
مرکز این استان، شهرکرد در ارتفاع ۲۰۶۶ متری از سطح دریا قرار دارد که مرتفعترین شهر در بین مراکز استانی بوده و به همین سبب این استان به بام ایران شهرت یافته است. این منطقه دارای ۱ درصد از کل وسعت ایران می باشد وبا وجود مساحت کم، ۱۰ درصد از منابع آب کشور را در اختیار دارد. 
چهارمحال وبختیاری تا قبل از سال ۱۳۳۲ در قالب شهرستان شهرکرد و بختیاری از شهرستانهای استان اصفهان یکی از استانهای ۱۰ گانه آن زمان محسوب می شد. در همین سال با توجه به ویژگیهای متمایز اقتصادی، سیاسی و اجتماعی حاکم بر منطقه از استان اصفهان منتزع و به عنوان فرمانداری مستقل چهارمحال و بختیاری در تقسیمات کشور قرار گرفت. در سال ۱۳۳۷ این فرمانداری به فرمانداری کل و سپس در سال ۱۳۵۲ طبق مصوبه وزیران به استانداری ارتقا یافت.در حال حاضر این استان با جمعیتی نزدیک به ۹۰۰،۰۰۰ نفر،دارای ۹شهرستان به نامهای اردل، بروجن، فارسان، شهرکرد، لردگان، کوهرنگ ،کیار،بن و سامان است. استان چهارمحال و بختیاری منطقه ای است کوهستانی که تقریبا ۷۶% آن را کوهها و تپه ها و ۲۴% دیگر را دشت های آبرفتی وفلات ها تشکیل می دهد. به علت ماهیت کوهستانی مرتفع و قرار گرفتن در مسیر بادهای مرطوب سیستم مدیترانه ای و تخلیه باد این سامانه ها، استان دارای بارش نسبتا مناسبی می باشد. قالبا در مناطق مرتفع بارش به صورت برف بوده و وجود ارتفاعات پوشیده ازبرف یکی از ویژگیهای اقلیمی و جاذبه های زمستانی این استان است. مهمترین رشته کوهاین منطقه زردکوه بختیاری است که سخاوتمندانه رودخانه های بزرگ کارون و زاینده رودرا به کشور هدیه می کند. وجود ۲۰ رودخانه دائمی به طول ۹۰۵ کیلومتر و چشمه های متعدد با گواراترین آبها بسان گردنبند پیروزه ای، زینت بخش استان بوده و با جریان در رگهای آبی کشور، طراوت، آبادانی و حیات را در مسیر کوچ خود به استان های دیگرارمغان می برد.
در کنار جاذبه های متعدد تاریخی و فرهنگی، نظیر ابنیه تاریخی،محوطه ها و آثار باستانی فرهنگ عشایری، بزرگان فرهنگ و هنر استان، دامنه های زاگرس نیز گنجینه ای از طبیعت فراروی ما گذاشته ، مناظر بدیع و زیبا، تا بدانجا که چهارمحال و بختیاری را بهشت طبیعت دوستان و گردشگران نامیده اند.چشمه ها و رودخانه ها، دشت لاله های واژگون و مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع بسیاری نظیر قیصری،شیدا،هلن،سبزکوه، تنگ صیاد و جنگل های بلوط، یا همان طلای سبز زاگرس، که تنوع بالغ بر ۹۲۳ گونه گیاهی با ارزش ۲۹۴ گونه جانوری و چشم اندازهای کم نظیر را در خود جایداده اند، تنها بخشی کوچک از این بهشت به شمار می آید.


.این استان محل اصلی ییلاق عشایر بختیاری است و مردم آنبه زبان های فارسی ـ ترکی قشقائی و گویش بختیاری تکلم می کنند.نام " چهارمحال وبختیاری " اشاره به دو بخش چهارمحال و منطقه بختیاری دارد. " چهارمحال " بخشی روستانشین میان اصفهان و منطقه بختیاری بود که از چهار ناحیه لار، کیار، میزدج وگندمان تشکیل می شد ( در تقسیمات کنونی استان؛ لار در شهرستان شهرکرد، کیار درشهرستان کیار، میزدج در شهرستان فارسان و گندمان در شهرستان بروجن قرار می‌گیرد. ( و " بختیاری " هم شامل شهرستان های کوهرنگ، فارسان، اردل و لردگان می‌باشد.طبقآخرین اطلاعات از کل جمعیت استان 100% مردم این استان مسلمان و با توجه به شواهدمسلم تاریخی و آثار موجود می توان گفت که در دوران حکومت خلفای عباسی بعد از یارانو پیروان خاندان عترت که خانوادگی و فامیلی به ائمه اطهار (ع) و اولاد علی عشق میورزیدند و مذهب شیعه داشتند، بختیاری ها اولین قوم ایرانی بودند که به طور عام وهمه گیر با آغوش باز مذهب شیعه را پذیرفتند.تشیع ناب و اعتقادات خالص و توسل به ائمه اطهار (ع) و احترام به سادات و پایبندی به شریعت محمدی و سیره علوی از آنهامردمانی با اخلاق نیکو ، دیندارانی پارسا و مجاهدانی بزرگ ساخته است. استان چهارمحال و بختیاری تاریخی کهن دارد، پژوهشهای علمی و کند و کاوهای باستان شناسی،آثار و نشانه های متنوع و مختلف از سیر تکوینی فرهنگ و تمدن ساکنین قدیمی این منطقه و وجود ابنیه و آثار تاریخی به جا مانده و پیدایش مسکوکات و اشیاء فلزی از ادوارمختلف ایلامی، هخامنشی، سلوکی، اشکانی و ساسانی، گواه قدمت تاریخ این سرزمین باستانی بوده و برگهایی از تاریخ 9 هزار ساله این منطقه را ورق می زند و مؤید این مدعاست که این منطقه در دوران قبل از اسلام تا تسلط اعراب، منطقه دارای فرهنگ وسوابق درخشان تاریخی است.استان چهارمحال و بختیاری علاوه بر اینکه محل رشد وبالندگی علما و شعرا و عرفای فراوان و بنامی منجمله؛ حضرت آیت اله سید ابوالقاسم نجفی حسینی دهکردی(ره) ( صاحب کتاب منبرالوسیله و ... )، میرزا حبیب دستان بنی،میرزا نوراله عمان سامانی ( صاحب گنجینه الاسرار )، میرزا ابوالفتح خان دهقان سامانی ( صاحب شکرستان و هزار و یک شب )، آصف قهفرخی، پژمان بختیاری، داراب افسربختیاری، قطره سامانی ( صاحب مختارنامه که بر یکصد و پنجاه هزار بیت بالغ می گردد. (، دفتری، نیره، واهب بختیاری ( معاصر شاه عباس صفوی )، محرم قهفرخی و ... می باشد،از لحاظ جاذبه های گردشگری و طبیعی و شاهکارهای خلقت هم، منشاء دو رودخانه بزرگ کشور ( زاینده رود و کارون ) بوده و سرزمین شاهکارهای خلقت و زیباییهای طبیعی به شمار می آید که می تواند سالانه میلیونها گردشگر را از سراسر کشور و حتی دنیا به خود جذب نماید.
این استان دارای دو منطقه جلگه ای وکوهستانی است. منطقه جلگه ای آن را مزارع سبز و خرم و باغ های وسیع و منطقه کوهستانی آن را بخشی از رشته کوههای زاگرس تشکیل می دهد. زردکوه با 5484 مترارتفاع، از بلند ترین نقاط استان است و دو رودخانه بزرگ زاینده رود و کارون ازیخچالهای دائمی آن سرچشمه می گیرند.موقعیت خاص جغرافیائی و شرایط توپوگرافیکی وبرخورداری این استان از اقلیم معتدل و مناسب، نزولات مناسب آسمانی و تنوع پوشش گیاهی بویژه در فصل تابستان و بهار، همراه با تنوع آب و هوای کوهستانی، طبیعت بکر وزیبا، دشتهای پراکنده و سرسبز و پر گل و هوای مطبوع و خنک به خصوص در فصلهای بهار وتابستان، وجود ارتفاعات بلند، کوههای سربه فلک کشیده هم چون زردکوه با هوای پاک ومطبوع، در کنار چهچهه مرغان خوش الحان، زیبائی گلهای رنگارنگ و اراضی سرسبز و مناطق جنگلی ( با وسعتی بالغ بر 307 هزار هکتار با گونه های متعدد گیاهی )، تالاب های گوناگون و جذاب ( و مسیر مهاجرت پرندگان آبزی )، منابع آبی فراوان رودها و چشمه های گوارا ( با در اختبار داشتن 10 درصد منابع آبی کشور )، زیستگاههای وحوش با تعددزیست گونه های جانوری و ... به عنوان زیباترین جلوه های طبیعی و گنجینه های ارزشمند، از دیگر نعمتهای خدادادی این دیار به شمار می آید.از مهمترین جاذبه های گوناگون زیارتی، تاریخی، گردشگری و طبیعی این استان می توان آستان مقدس چند تن ازحضرات امامزادگان (ع)، همچون؛ امامزادگان حلیمه خاتون و حکیمه خاتون (ع) شهرکرد،حضرت امامزاده حمزه علی(ع) بلداجی، حضرت امامزاده سید بهاء الدین محمد (ع) شیخشبان، حضرت امامزاده سید محمد (ع) بارده و ...، حاشیه زیبای رودخانه زاینده رود،حاشیه جذاب رودخانه کارون، موزه های باستان شناسی و مردم شناسی، قلعه تاریخیچالشتر، خانه های آزاده و ستوده چالشتر، قلعه دزک، پل زمانخان، دشت لاله های واژگون، تالاب بین المللی چغاخور، تالاب گندمان، آبشار تونل کوهرنگ، آبشار شیخ علیخان، آبشار دره عشق، آبشار آتشگاه، غار یخی چما، غار سراب، چشمه دیمه، چشمه برم،چشمه های مولا و سرداب، منطقه حفاظت شده تنگ صیاد، منطقه حفاظت شده سبزکوه، گردشگاه سیاسرد، گردشگاه پیرغار ( و کتیبه و سنگ نوشته های مشروطیت )، پارک جنگلی پروز و ... را نام برد.
آثار و ابنیه های تاریخی با سبک معماری اسلامی ( از آثار دیرین دوره اسلامی )، صنایع دستی عشایر بختیاری و دستبافتهای روستائیان ( مانند فرش دستباف چالشتری [ با معروفیت جهانی که سالهاست که جای خود رادر بازارهای مناطق مجاور و جانبی باز کرده]، قالی، قالیچه، گلیم، جاجیم، خورجین،چوغا، سیاه چادر، وریس، کلاه و دستکش، پلاس، کمچه دان و ... ) و غیره از دیگر جاذبه های این استان است.

طبیعت زیبای سامان (زاینده رود)


زردکوه بختیاری


پل تاریخی زمانخان


تونل کوهرنگ (سرچشمه زاینده رود)


آبشار شیخ علیخان


تفریحگاه پیرغار


طبیعت زیبا و بکر استان


طبیعت زیبا و بکر استانشهرستان کوهرنگ


طبیعت چهار فصل استان


دشت لاله (شهرستان کوهرنگ)


تالاب چغاخور


تالاب چغاخور


طبیعت بکر بازفت


تالاب چغاخور


طبیعت بازفت


عروسی و پایکوبی مردم ایل
بيشتر
نشانی: شهرکرد، دروازه سامان، خیابان پیروزی، خیابان 12 اردیبهشت،  روبروی اداره کل آموزش و پرورش استان
دفتر مدیرکل: 32250500(038)  دورنگار: 32250550(038)   تلفنخانه: 32253335(038)
پست الکترونیک : p.r@shahrekordpl.ir     سامانه پیامک : 100045019
این پورتال توسط روابط عمومی مدیریت و به روزرسانی می شود.