منو


اخبار


1399/7/2 چهارشنبه همزمان با هفته دفاع مقدس؛ کتاب «زیرباران زخم» در چهارمحال و بختیاری رونمایی شد همزمان با سومین روز از هفته دفاع مقدس کتاب «زیر باران زخم» در بستر فضای مجازی توسط اداره کل کتابخانه های عمومی چهارمحال و بختیاری رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی چهارمحال و بختیاری، در دومین روز از هفته دفاع مقدس کتاب «زیر باران زخم»، روز چهارشنبه ۲ مهرماه با حضور فرهاد خلیل مقدم، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان؛ وحید خلیلی اردلی، استاد دانشگاه و منتقد این کتاب و همایون علیدوستی، شاعر این اثر در بستر فضای مجازی رونمایی شد.


 در این آئین همایون علیدوستی، به مراحل و اهداف تألیف این کتاب پرداخت و افزود: «زیر باران زخم» در بردارنده ۱۰۰ شعر در قالب غزل، رباعی، مثنوی و مستزاد بوده که به اقتضای شعر دفاع مقدس به سبک روایی، حماسی و تغزلی سروده شده است.


علیدوستی افزود: عرصه دفاع مقدس عرصه ظهور زیبا ترین ارزش ها، احساسات و عواطفی انسانی بود و این ویژگیها با بدنه شعر جنگ گره خورده و حاصل آن ماندگاری و پایداری خاطرات عرصه های مختلف دفاع مقدس است.


در ادامه وحید خلیلی اردلی، استاد زبان و ادبیات فارسی و صاحب نظر در عرصه آثار دفاع مقدس، به بیان دسته بندی گونه های ادبی دفاع مقدس پرداخت و افزود:این دسته از آثار در قالب سروده ها، خاطره نگاشته ها، داستانهای کوتاه، بلند و رمان، زندگینامه داستانی، وصیت نامه ها، نامه ها و جبهه نوشته ها، تابلو نوشته ها، دیوار نوشته‌ و راه نوشته ها، سفرنامه‌ها و یادداشت‌های روزانه دسته بندی می شود.


 وی افزود: اگر محتوای آثار پایداری به مفاهیم متعالی دیگری همچون شهادت، ایثار، میهن دوستی، ازخودگذشتگی، شجاعت و... بپردازد این آثار از حد ادبیات پایداری صرف فراتر رفته و به ادبیات پایداری_غنایی رسیده است و می توان مجموعه شعر «زیر باران زخم» را نمونه ای از ادبیات پایداری_غنایی دانست که تجربه شعری شاعر در رده های مختلف در این کتاب بازتاب یافته است.


این استاد زبان و ادبیات فارسی اذعان داشت: بیشتر آثار ادبی تحت تاثیر جریان های اجتماعی شکل گرفته اند یعنی زبان زمانه خود می باشد و مجموعه ادبیات پایداری، زبان حال هشت سال رشادت و شجاعت دلیرمردان این مرز و بوم است .


خلیلی ضمن تقدیر از اداره کل کتابخانه های عمومی استان جهت برگزاری این نوع برنامه ها، آن را تلاشی برای گسترش و تعمیق شعر و ادب در جامعه، تشویق نسل جوان و نوجوان به شعر آزمایی و شعر سرایی و کوششی برای پیوند هر چه بیشتر اهالی فرهنگ و ادب با کتابخانه های عمومی دانست و افزود: آموزش و الگو سازی با معرفی اثر و صاحب اثر از دستاوردهای موفقی است که از رونمایی کتاب به دست می آید.


 وی استعداد، دانش، مهارت و مداومت را از ویژگی‌های همایون علیدوستی عنوان کرد و آفرینش کتاب« زیر باران زخم» را حاصل همه این قابلیتهای شاعر دانست.


گفتنی است در پایان این برنامه مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ضمن تبریک هفته دفاع مقدس از نویسنده و منتقد کتاب با اهدا لوح سپاس تقدیر کرد.« کلیه حقوق مادی و معنوی برای نهاد کتابخانه های عمومی کشور محفوظ است »
Copyright © 2015 www.iranpl.ir. All rights reserved.