منو


اخبار
1399/6/19 چهارشنبه مدیرکل کتابخانه های عمومی چهارمحال و بختیاری خبرداد؛ کتابخانه های شهرهای نافچ و پردنجان به زودی افتتاح می گردد مدیرکل کتابخانه های عمومی چهارمحال و بختیاری در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان از  افتتاح دو باب کتابخانه عمومی در شهرهای فاقد کتابخانه این استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی چهارمحال و بختیاری، دومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان روز سه شنبه ۱۸ شهریور ماه به ریاست جعفر مردانی، معاون سیاسی،امنیتی و اجتماعی استاندار و با حضور فرهاد خلیل مقدم، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان؛ حجت الاسلام والمسلمین رئیسی، مدیرعامل انجمن خیرین کتابخانه ساز؛ ابراهیم شریفی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان؛ محمدعلی طاهری، مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری؛ شهرام مقدس، مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری؛ حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی، مشاور استاندار در امور روحانیون؛ ملک محمد محمودیان، مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری؛ ملک محمد قربان پور، فرماندار شهرستان لردگان؛ اسماعیل اسلامی، شهردار سردشت؛ محمد مراد بارسنی، شهردار منج و دیگر اعضا انجمن در محل سالن شهید مردانی استانداری برگزار شد.


در این جلسه معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار چهارمحال و بختیاری  با بیان اینکه کتاب یکی از بهترین وسایل ارتباطی است، اظهار کرد: رشد کتابخوانی یکی از شروط اصلی توسعه فرهنگی و اقتصادی در جامعه است و باید مورد توجه احاد مردم قرار بگیرد.


وی با اشاره به توصیه‌های مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در خصوص اهمیت کتابخوانی، تاکید کرد: فرآیند کمال بشری به وسیله کتاب تحقق پیدا می‌کند و میزان توسعه هر کشور را میزان سرانه کتابخوانی مردم آن کشور تعیین می‌کند.


مردانی با بیان اینکه کتابخانه‌های عمومی می توانند نقش اساسی در توسعه فرهنگی استان داشته باشند یادآور شد: به هر میزانی که برای کتاب و کتابخوانی هزینه شود کم است، هزینه در این مسئله به نوعی سرمایه‌گذاری است.


معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار چهارمحال و بختیاری با تاکید بر حمایت مسئولان از نهاد کتابخانه‌های عمومی، گفت: در عرصه فرهنگ نباید غفلت صورت بگیرد و تا رسیدن به افق ۱۴۰۴ راه‌های بسیاری وجود دارد،  کتابخانه‌ها تولیدات خود را دارند و نباید از مسائل فرهنگی غفلت کنیم.

وی عنوان کرد: در روزهایی که شیوع کرونا سلامت جامعه به چالش کشید، کارشناسان سلامت بهترین راهکار را برای در امان ماندن از این ویروس در خانه ماندن اعلام کردند، در این شرایط نیز همه نهادها به دنبال ایفای نقش در شرایط اجتماعی برآمدند و نهاد کتابخانه‌ها از این شرایط مستثنی نبود.


مردانی تاکید کرد: طبق گفته کارشناسان در روزهای سخت کتاب می‌تواند آرامش را به افراد بر می‌گرداند و می‌توان گفت مطالعه و کتابخوانی از آموزه‌های تربیتی است، همچنین طبق مطالعات ۶ دقیقه کتابخوانی می‌تواند موجب کاهش ۶۸ درصدی استرس شود.


در این نشست مدیرکل کتابخانه های عمومی استان نیز ضمن بیان روند پیگیری مصوبات جلسه قبل به ارائه گزارشی از وضعیت کتابخانه های شهرستان لردگان، شرح تعمیرات، سرانه فضای کتابخانه ای، مشکلات پیش رو و ارائه پیشنهاد جهت پیشبرد هر چه بهتر امور پرداخت و خواستار اهتمام هرچه بیشتر مسئولین شهرستان جهت پیگیری واگذاری ساختمانهای بلااستفاده جهت راه اندازی کتابخانه و افزایش تملک دارایی های سرمایه ای مختص کتابخانه های شهرستان شد.


فرهاد خلیل مقدم به لزوم برخورداری همه مناطق از امکانات کتابخانه ای تاکید کرد و افزود: با پیگیری های صورت گرفته و نگاه خیرین نیک اندیش شهرهای نافچ و پردنجان به زودی از نعمت کتابخانه برخوردار خواهند شد و ان شاالله ما شاهد افتتاح دو کتابخانه در این شهرها در آینده بسیار نزدیک خواهیم بود.


در ادامه فرماندار شهرستان لردگان به ارائه گزارشی از اقدامات صورت گرفته در راستای توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در این شهرستان پرداخت و ضمن اعلام آمادگی برای هرگونه همکاری جهت ایجاد کتابخانه در شهرها افزود: برای برخورداری مردم مناطق روستایی از امکانات کتابخانه ای تمام ظرفیت دهیاری ها را در خدمت کتابخانه ها قرار خواهیم داد و حتی اگر نیاز باشد تمام بودجه فرهنگی دهیاریها را برای ترویج کتابخوانی و ایجاد کتابخانه به کار خواهیم برد.


گفتنی است نامگذاری یکی از میادین و خیابانهای شهرها به نام کتاب، اجرای طرح نذز کتاب در ماه صفر و استفاده هر چه بیشتر از فضای مجازی جهت ترویج کتابخوانی از جمله دیگر مباحثی بود که در این جلسه در خصوص آن بحث و تبادل نظر شد.« کلیه حقوق مادی و معنوی برای نهاد کتابخانه های عمومی کشور محفوظ است »
Copyright © 2015 www.iranpl.ir. All rights reserved.